CV

Separatutställningar i urval

2016              Tjärnedala Konsthall, Baskemölla
2015              Konsthallen Biblioteket, Borlänge
2015              Konsthallen, Boden
2014              Konsthallen, Kulturhuset Rättvik
2014              Grafiska Sällskapet, Stockholm
2012              Lindberghallen, Gagnef
2010              Månadens konstnär, Täby Konsthall
2009              Sätergläntan, Insjön
2007              Konsthallen, Rättvik
2006              Galleri Kvarnen, Sundborn
2005              Konsthallen Seljord, Norge
2005              Konstfrämjandet Värmland, Karlstad
2005              Konstmuseet, Leksand
2004              Konsthallen Stadsbiblioteket, Borlänge
2003              Galleri Kerstisgården, Gagnef
2002              Galleri S:t Gertrud, Malmö
2001              Konstnärshuset, Stockholm
2001              Galleri Rista, Umeå
2000              Galleri Grönland, Malung
1999              Konsthallen, Ludvika
1998              Konsthallen, Enköping
1996              Järnboden, Harg
1996              Galleri Rista, Umeå
1995              Galleri Gripen, Karlstad
1993              Konstnärshuset stora salen, Stockholm
1992              Galleri Hörnan, Falun
1988              Tankarnas Trädgård, Luleå
1987              Konstnärshuset ateljén, Stockholm

 

Grupputställningar i urval

2016              ”Det grafiska bladet”, Galleri Strömbom, Uppsala
2014-2015   ”Dalagrafik på väg”, Leksand – Serbien – Japan
2014              ”Grafiktriennal XV”, Uppsala Konstmuseum, Uppsala
2014              ”Miniprint 2014”, Hyvinkää Art Museum, Finland
2014              Galleri Strömbom, Uppsala
2013              Konstnärshuset, Stockholm
2013              ”Pressat”, Uppsala konstmuseum, Uppsala
2012              ”Föremål saker ting”, Grafiska Sällskapet, Stockholm
2012              Leksands Kulturhus
2012              ”Falun Lahti Grafik”, Lahtis, Finland
2011              Konstnärshuset, Stockholm
2011              Kulturmejan, Västra Karup
2011              Dalarna i svart och vitt, Galleri Kvarnen, Sundborn
2010              Restaurang KB, Stockholm
2010             ”Drawing on paper”, Galleri Se, Falun
2010              ”The 6th international litographic symposium”, Tidaholm
2010              Röhsska museet, Göteborg
2010              Dalslands konstmuseum, Upperud
2010              Grafiska Sällskapet, Stockholm
2009              Galleri Se, Falun
2008              Virsbo Konsthall
2007              ”FKVs Jubileumsutställning”, Dalarnas Museum, Falun
2006              Konstlitografiska Museet, Tidaholm
2006              Musée Jean Lurcat Angers, Frankrike
2006              Deutsches Textilmuseum, Kreefeld, Tyskland
2005              ”Guldfeber”, Grafikgalleriet Konstnärshuset, Stockholm
2005              Art tapestry, Nordjyllands Konstmuseum, Danmark
2004              2nd European Textile and Fibre Art Triennial, Riga, Estland
2004              Galleri Rista, Umeå
2003              Grafiktriennalen XII, Konstakademien, Stockholm
2002              Dalarnas museum, Falun
2002              Konsthallen, Tidaholm
2001              ”Textil och silver”, Nationalmuseum, Stockholm
2000              Konstlitografiska muséet, Tidaholm
2000              Stockholm Art Fair, Sollentuna
1999              Dalens Ande, Säter
1998              Konstakademien, Warszawa, Polen
1998              First mini textile, International Contemporary Art Exhibition, Barcelona
1998              ”Vägskäl”, Kulturhuset, Leksand
1997              ”Likt en fågel”, Krapperups Konsthall, Höganäs
1996              Swedish contemporary Craft Art, Japan
1996              1:a Linbiennalen, Normandie, Frankrike
1995              ”5 i salongen”, Dalarnas Museum, Falun
1995              ”Intention”, 7:e Nordiska textiltriennalen, Finland
1994              Vikingsbergs Konstmuseum, Helsinborg
1992              Sjätte Nordiske Textiltriennalen
1991              Grafioteket, Stockholm
1990              Konstnärshuset, Stockholm
1989              Liljevalchs Vårsalong, Stockholm

Offentliga uppdrag

Länsstyrelsen, Falun
Stadshuset, Falun
Kyrkskolan, Gagnef
Lugnetskolan, Falun
Haraldsboskolan, Falun
Särskolan, Falun
Ludvika lasarett
Falu lasarett
Lima vårdcentral
Kyrkskolan, Ludvika
Gymnasieskolan, Leksand
Gymnasieskolan, Hedemora
Akademiska Sjukhuset, Uppsala

Stipendier

2016              Bildkonstnärsfondens 2-åriga arbetsstipendium
2009              Madeleine Pyks Grafikstipendium
2008              Bildkonstnärsfondens 2-åriga arbetsstipendium / The Swedish Arts Grants Committee – 2 year grant
2006              Landstinget Dalarnas kulturstipendium
2004              Märtha Gahns stipendium
2002              Bildkonstnärsfondens arbetsstipendium / The Swedish Arts Grants Committee
1996              Bildkonstnärsfondens 2-åriga arbetsstipendium / The Swedish Arts Grants Committee – 2 year grant
1993              Bildkonstnärsfondens 2-åriga arbetsstipendium / The Swedish Arts Grants Committee – 2 year grant
1991              Dalarnas konstförenings stipendium
1989              Bildkonstnärsfondens arbetsbidrag / The Swedish Arts Grants Committee
1988              Bildkonstnärsfondens arbetsstipendium / The Swedish Arts Grants Committee
1977              Olhansstipendiet

Representerad

Nationalmuseum, Stockholm
Uppsala konstmuseum
Dalarnas museum, Falun
Statens konstråd / The National Public Art Council, Sweden
Ett flertal kommuner och landsting / Various Townships and Local Authorities in Sweden
SAK
Privata samlingar / Private selections

Litteratur

Hemslöjden nr. 4 2008 ”Jag lyssnar till det jag ser”, Inger Söderlund
Konstperspektiv nr. 1 1995, Teddy Gummerus
Väv Magasinet nr. 4 1994 ”Att stiga ut ur drömmen och känna att den bär”, Marianne Erikson
Svenska textilier 1890 – 1990, Mailis Stensman 1994